CERN de neler oluyor?2

CERN de neler oluyor?2

Published on 15 January 2023
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Transcript
00:03
Ulusları Bir Araya Getirmek
00:05
1. Dünyanın her bir yerinden bilim adamları CERN de laboratuvar da omuz omuza çalışmaktadır. 2. CERN ,astronomiden biyolojiye kadar değişen görev alanlarına sahip kuruluşların ortaya çıkmasına neden oldu. 3. CERN ün izinden giden son  kuruluş; Ürdün de Ortadoğunun ilk sinkrotron ışınımı laboratuvarı olan SESAME DİR
00:27
Etkileşim Kurma ve Eğitim
00:29
-  Yarının bilim insanlarını ve mühendislerini eğitmek,STEM alanında kariyer edinmeyi teşvik etmek CERN ün misyonunun bir parçasıdır.
00:40
1. CERN ÖĞRETMEN PROGRAMLARI. 2. OKULLAR İÇİN IŞIN HATTI (BL4S) YARIŞMASI(LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN.) 3. OPENLAB YAZ ÖĞRENCi PROGRAMI (LİSANS VE LİSANS ÜSTÜ ÖĞRENCİLER İÇİN)
00:59
Doğru Bilinen Yanlışlar
01:06
Tanrı parçacığı her an evrenin sonunu getirebilir
01:17
peki doğrusu ne? Tanrı parçacığı ifadesi bilimsel literatürde yoktur. Tanrı parçacığı aslında sinir ile söylenen bir ifadenin basında çarpıtılması sonucu ortaya çıkmıştır.
01:25
"kendisi de ünlü bir parçacık fizikçisi olan  LEDERMAN,PETER higgs in adını taşıyan ve 1962 yılında ortaya atılan kurumsal parçacığın  bulunması için gösterilen tüm çabalara ramen bir türlü saptanamayışı dolayısıyla,ingilizcesi  <>"kahrolası parçacık" demek istemiş,ancak yayıncısı kamu beğenisini gözeterek,bunu "tanrı parçacığı"olarak  değiştirmiştir".
01:35
Açığa çıkan parçacığa  yüksek bir enerji yüklenmesi  durumunda zaman ve uzayın  birden bire çökeceği ,bunun da evrenin yok olması anlamına geleceği
01:45
peki doğrusu nedir?    Sorgulayıcı bir bakış açısıyla,"Hawking in kitabı okunsa belki de bu korkutucu ihti- malin kitapta çok az yer aldığı,"açığa çıkan parçacığa çok yüksek enerji eklenmesi halinde "şartının belki de imkansıza yakın bir olasılık olduğunu görülebilecektir.