Hand Writing [Copy] [Copy] [Copy]

Hand Writing [Copy] [Copy] [Copy]

Published on 15 June 2023

ÜÇGENDE YARDIMCI ELEMANLAR FİNAL ÖDEVİ

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Transcript
00:02
Üçgende Yardımcı Elemanlar 
00:09
1) Yükseklik Üçgenin bir köşesinden karşısındaki kenara veya uzantısına çizilen dik doğru parçasına o kenara ait yükseklik denir.
00:16
Yükseklikler dar açılı üçgenlerde üçgeniniçerisindeki bir noktada kesişir Bir dik üçgende dik kenarlar aynı zamanda yüksekliktir. Geniş açılı üçgende yüksekliklerin uzantıları üçgenin dışındaki bir noktada kesişir.
00:18
>Geniş açılı üçgende yüksekliklerin uzantıları üçgenin dışındaki bir noktada kesişir.
00:33
2)Açıortay Üçgenin bir köşesindeki açıyı iki eş parçaya ayıran doğru parçasına açıortay denir. Açıortaylar üçgen içerisinde bir noktada kesişir.
00:42
Dış açıortay Teoremi 
00:42
İç açıortay Teoremi
00:50
3) Kenarortay Üçgenin bir köşesinden karşı kenarın orta noktasını birleştiren (kenarı ortadan bölen) doğru parçasına o kenara ait kenarortay denir. Kenarortaylar üçgen içerisinde bir noktada kesişir.
00:50
00:51
3) Kenarortay Üçgenin bir köşesinden karşı kenarın orta noktasını birleştiren (kenarı ortadan bölen) doğru parçasına o kenara ait kenarortay denir. Kenarortaylar üçgen içerisinde bir noktada kesişir
00:56
Not:: Üçgenin kenarortaylarının kesim noktasına, üçgenin ağırlık merkezi denir. Üçgensel bölge şeklindeki bir nesnenin ağırlık merkezi, bu nesnenin denge noktasıdır.
01:06
4) Kenar Orta Dikme Üçgenin kenarlarını dik olarak iki eş parçaya bölen doğrulara kenar orta dikmeleri denir.
01:06
01:13
Bir üçgenin (ya da çokgenin) tüm köşelerinden geçen çembere çevrel çember denir. Her üçgenin bir çevrel çemberi vardır Bir üçgenin orta dikmeleri her zaman bir noktada kesişir .İki orta dikmenin kesiştiği nokta biliniyorsa üçüncü orta dikme de bu noktadan geçmek zorundadır. Orta dikmelerin kesişim noktası üçgenin yarıçaplı çevrel çemberinin merkezidir.
01:20
SONN...