RAMAZAN AYI

RAMAZAN AYI

Published on 31 December 2022

Ramazan ayının başlıca temel özellikleri

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Transcript
00:00
RAMAZAN AYI
00:02
Ramazan (Arapça: رمضان), Hicrî takvime göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Peygamber Muhammed'e Kur'an ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya ve Terâvih Salat'ına başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak, İslam'ın beş temel şartından biridir.
00:02
Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde "oruç" tutmak müslümanlara emredilmiştir.
00:02
O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin.
00:07
Kur'an'ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir.
00:07
Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir.
00:07
Sabretmeyi, Allah’a koşulsuz şükür edebilmeyi, aç insanın, susuz insanın halinden anlamayı, nimeti paylaşmayı, azla yetinmeyi öğretir. Ramazan ayı duaları da genellikle şükrü merkeze alarak edilir.
00:07
Duhân suresinde yer alan ifadelere göre Kur’an ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır: “Hâ Mîm. Apaçık olan kitaba yemin ederim ki, Biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz Biz, insanları uyarıcıyız.” (Duhân, 1-3)
00:12
İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal yaşantıyı düzenleyen soyut  kuralları barındırmaktadır.
00:12
En mübarek aylardan olan bu ayda oruç tutmak farzdır.
00:12
Ramazan, Allah'ın isimlerinden biridir. Allahın rahmeti ve bereketi bu aya yansımıştır.
00:12
Ramazan kelimesi temizlenmek ve yanmak anlamlarını taşır.
00:12
Oruç tutan kişi kötü düşüncelerden temizlenir, bedeni ve ruhu günahlardan arınır. İman aşkı ile yanar ve daha olgun hâle gelir.
00:12
Ramazan ayı, bağışlayıcı bir aydır. Oruç tutan kişi. Allah tarafından bağışlanır ve günahlardan arınır.
00:18
Bu ay içinde tıpkı diğer aylarda olduğu gibi yoksul kardeşleri doyurmak, gıda  gibi önemli ihtiyaçlarını karşılamak büyük sevap kazandıracaktır.
00:18
Hz. Muhammed'in (sav) sünnetlerinden biri olan teravih namazını kaçırmamak gereklidir. Ramazan ayının daha da bereketlenmesi için bu namazlar tıpkı oruç  gibi önem taşır.
00:18
Kalabalık iftar sofralarında buluşmak ise birliği pekiştirmektedir. İmkan oldukça iftar sofranıza misafir ediniz. Aynı sofrada ve duada buluşmak bu ayın bereketini çoğaltacaktır.
00:23
SAHUR
00:23
Oruca hazırlık amacıyla imsak vaktinden önce yenen yemek. Sözlükte “sabah olmadan önceki vakit, gecenin son üçte biri” anlamındaki seher kelimesiyle aynı kökten gelen sahûr (sehûr, sühûr), dinî bir terim olarak oruç tutmaya hazırlık olmak üzere fecrin doğmasından önce yenen yemeği ifade eder.
00:28
İFTAR
00:28
İftar (Arapça: إفطار) Ramazan ayında Müslümanların oruçlu geçirdikleri günün sonunda akşam ezanı okunduktan sonra (güneşin batmasında) yenilen yemektir.
00:33
TERAVİH
00:33
Ramazan ayına mahsus olmak üzere yatsıdan sonra kılınan namaz. Sözlükte “rahatlatmak, dinlendirmek” anlamındaki tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvîh ramazan ayına mahsus olmak üzere yatsı namazından sonra kılınan namazı ifade eder. Teravih namazı cemaatle birlikte yirmi rekat olarak kılınır.
00:38
RAMAZAN DAVULCUSU
00:38
Ramazan davulcuları Ramazan ayında sahur vaktinden önce  mani söyleyerek mahalle sakinlerini sahura uyandıran kimsedir. Ramazan davulcuları çeşit çeşit maniler söylerler.
00:44
KARAGÖZ VE HACİVAT
00:44
Ramazan ayının en sevilen oyunlarından olan ''gölge oyunu''  Hacivat ve Karagöz oyunudur.