ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

Published on 10 December 2020
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Transcript
00:00
İSLAM DİNİNİN YASAKLADIĞI ZARARLI ALIŞKANLIKLAR
00:07
Sigaranın zararları anlatılmakla bitmez. Sigara damar tıkanıklığına sebebiyet verir Cilt kanseri, gırtlak kanseri gibi birçok kanser hastalığa neden olur. Sindirim sistemi hastalıklarına neden olmaktadır. Dişte sararmalar, diş eti hastalıkları, diş kaybı ve ağız kokusuna neden olmaktadır. Maddi olarakda çok büyük zararları vardır.
00:07
SİGARA KULLANMAK
00:13
ALKOL KULLANMAK
00:13
Alkol kullanımında kişinin bincini devre dışı bıraktığı ve kişi alkol kullanınca yaptığı ahlak dışı hareketlerinden dolayı alkol yasaklanmıştır. Alkol kanser riskini çok büyük oranda arttırır. Yemek borusu, gırtlak kanseri, mide ve pankreas kanserlerine yol açar. Alkol kalp yetmezliğine yol açar Bu ve benzeri sebeplerden dolayı alkol yasaklanmıştır.
00:19
KUMAR
00:19
İslam dininde kumarın her türlüsü yasaklanmıştır. İçerisinde kumar olan her türlü oyun yasaklanmıştır. İnsanın eğlenceye ihtiyaç duyduğu ancak eğlenirken meşruiyet çizigisini aşmaması gerektiği ve kumara belirtilmektedir. Kur'an’da, “Ey iman edenler! (Aklı örten)içki vb kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?” denilmektedir.
00:25
UYUŞTURUCU
00:25
Allah Resûlü(sas), sarhoşluk veren ve vücudu uyuşturan her şeyi yasaklamıştır. İslâm âlimleri “Sarhoşluk veren her şey haramdır.” hadisine dayanarak sarhoşluk verdiği için afyon vb uyuşturucuların da haram olduğunu belirtmişlerdir. Bunun yanında içki ve uyuşturucu, kişilerin bedenlerini yavaş yavaş zehirlemektedir.Hâlbuki Allah “Kendinizi öldürmeyin, Allah size çok merhametlidir.” buyurarak, insanların kendilerine hem manevi hem de maddi açıdan zarar vermesini yasaklamıştır. Uyuşturucu ise insanlara hastalanma şansı dahi tanımamaktadır. ere
00:32
ZARARLI ALIŞKANLIKLARIN BAŞLAMA SEBEPLERİ
00:32
Aile alışkanlıkları Aile içindeki iletişimsizlik Kişinin arkadaş ortamı Çevreden gelen tepkiler ve tutumlar Eğitimsiz olma durumu Merak duygusu olarak sıralanmaktadır